FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum Strona Główna
->
Artykuły
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
*
----------------
Rzeki
Wody stojące
Inne
Artykuły
Okręg Nadnotecki
Nęcenie
Sprzęt
Metody i taktyka
Koło Gwda Piła
Zawody Międzynarodowe
Zawody Ogólnopolskie
Zawody Lokalne
SUPERLIGA FISHOMANIA - Przeniesiona na www.fishomania.pl
www.fishomania.pl
www.fishomania.pl
Koło Philips Piła
www.fishomania.pl
Kupię
www.fishomania.pl
Umów się na wspólne wędkowanie !
www.fishomania.pl
Hand Made
2016
2015
2014
2013
2012
Archiwum
Sprzedam
2011
Kupię
Historia Ligi
Zawody Komercyjne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
matiloch
Wysłany: Pią 23:57, 14 Wrz 2012
Temat postu:
W pierwszej części dość szczegółowo opisaliśmy charakterystykę poszczególnych zawodniczych zanęt. Teraz należałoby się skupić na wyborze odpowiedniej mieszanki zanętowej. W wielu przypadkach optymalnym będzie użycie tylko jednego rodzaju zanęty, lecz czasem w określonym celu warto pomieszać ze sobą dwie zanęty i bardzo rzadko nawet 3.
W jakim kontekście należy rozpatrywać zanętę wspomniano już w pierwszej części artykułu. W tym miejscu spróbujmy rozwinąć to zagadnienie.
Treściwość (kaloryczność) zanęty.
Z opisanej serii zanęt nasze mieszanki podzielmy na 3 kategorie:
-Bardzo sycące: Karp, Rzeka, Leszcz, Leszcz duży
-Średnio sycące: Jaź kleń, Płoć krąp leszcz, Płoć duża, Jezioro
-Mało sycące: Płoć, Płoć Black, Grand Prix, Kanał
Dzieląc na te kategorie mamy bardzo klarowną sytuację jeśli chodzi o to, które zanęty wybierać, by ryby ani się nie najadły za szybko, ani nie odpłynęły ze względu na zbyt mało treściwy dla nich pokarm.
Grubość frakcji zanęty.
Pośrednio czynnik ten jest związany z kalorycznością, przy czym to, że zanęta jest drobna nie świadczy o tym, że jest mało sycąca.
Aspekt ten jest ważny w kontekście atrakcyjności zanęty w łowisku dla poszczególnych ryb. Grubość frakcji zanęty ma szczególne znaczenie w łowiskach rzecznych.
Większe, odpowiednio dowilżone frakcje zanęty uwalniając się z kul są dobrze widoczne i atrakcyjne dla ryb podczas gdy bardzo miałka zanęta mogłaby nie wzbudzać ich zainteresowania.
W wodach stojących i kanałach grubsze frakcje pozwalają wyselekcjonować większe ryby.
W tym miejscu postawić można pytanie, chcemy wyselekcjonować większe ryby grubszą zanęta ale boimy się, że zbyt szybko się najedzą, jakie jest rozwiązanie?
Bardzo proste i logiczne. Przygotujmy grubszą zanętę, lecz zubożmy ją większą ilością gliny. Żerujące ryby będą wybierały grubsze kąski, a że nie będzie ich zbyt wiele trudno im będzie się nasycić.
Sytuacja odwrotna. W łowisku jest bardzo dużo drobnej ryby. Analogicznie do poprzedniego przykładu podajmy więcej, ale drobnej zanęty odpowiednio mniej zubożonej gliną.
Na koniec podzielmy zanety Platinum na 3 rodzaje granulacji:
Zanęty o grubej frakcji: karp, rzeka, leszcz duży
Zanęty o średniej frakcji: leszcz, płoć krąp leszcz, jaź kleń, jezioro, płoć duża
Zanęty o drobnej frakcji: Płoć, Płoć Black, Grand Prix, Kanał
Widać tutaj dużą analogię do treściwości zanęty. Jedynie zanęta Leszcz mimo średniej granulacji należy do zanęt bardzo sycących.
Ilość składników windujących.
Czynnik niezwykle istotny szczególnie w zanętach kanałowych i jeziorowych. Składniki windujące są powszechnie znane i nie ma sensu ich ponownego omawiania. Najpopularniejsze to konopia prażona, len prażony i sezam. Ich ilość decyduje o tym w jakim stopniu odpowiednio nawilżona (nieprzemoczona) zanęta winduje do góry.
Zanęty bogate w tłuste, lekkie frakcje stanowią dodatek poprawiający pracę zanęt typowo dennych nie pracujących w profilu pionowym.
Podzielmy omówione zanęty na 3 rodzaje w kontekście ich pracy:
-Niepracujące: karp, rzeka, leszcz, leszcz duży, jaź kleń
-Średnio pracujące: Płoć duża, Grand Prix, Płoć krąp leszcz, Kanał
-Mocno pracujące: Płoć, Płoć Black, Jezioro
Kleistość zanęty.
Kwestia kleistości jest raczej oczywista. Składniki klejące są zazwyczaj ciężkie i pożywne stąd duża tutaj analogia do treściwości zanęty. Należą do nich m.in. pieczywo cukiernicze, komponenty przetworzonej kukurydzy, copro melasa.
Należy jednak podkreślić fakt, że kleistość jest silnie związana ze stopniem nawilżenia zanęty i dodatkiem poszczególnych glin o czym będzie pisane w dalszej części.
Podział zanęt ze względu na ich kleistość:
-Mocno wiążące: Rzeka, Jaź kleń,
-Słabo wiążące: Leszcz, Karp, Kanał, Płoć krąp leszcz, Płoć duża, Leszcz duży
-Niewiążące: Płoć, Płoć Black, Jezioro, Grand Prix
Znając już 4 najważniejsze kryteria podziału można przejść do schematu myślowego doboru właściwych dla danych warunków zanęt. Może być bardzo różny, prawidłowy lub nie. My przedstawimy nasz. Podamy go na przykładzie mieszanki płociowej.
1. Gatunek, gatunki ryb.
Na tym etapie powinniśmy podjąć już decyzję o bazie naszej zanęty. Jeśli w łowisku przeważają leszcze wybierajmy zanęty typowo leszczowe, denne, nie pracujące. Analogicznie na płocie zanęty pracujące sygnowane właśnie na ten gatunek ryb. W przypadku zróżnicowanego rybostanu warto postawić na mieszanki bardziej uniwersalne.
My wybieramy zanętę płoć.
2. Typ łowiska.
Wbrew pozorom nie ma on decydującego znaczenia w kontekście wyboru zanęty, lecz warto wybierać zanety lekkie na wody stojące i kanały, a na rzeki raczej zanęty ciężkie. W przypadku wód stojących i wolnopłynących nie ma konieczności na tym etapie modyfikowania wybranej zanęty, w przypadku rzek warto wzbogacić ją w zanętę kleistą i ciężką „Rzeka”
Jako, że naszym łowiskiem jest woda stojąca nie ma potrzeby wprowadzania zmian do naszej zanęty na tym etapie.
Niestety tutaj często kończy się myślenie początkującego zawodnika!
3. Dostosowanie granulacji i treściwości zanęty do wielkości i stopnia żerowania ryb.
Wybraną zanętę, jeśli zachodzi taka potrzeba można wzbogacać inną grubszą zanętą lub drobniejszą, mniej sycącą, tak by ją bardziej dostosować do stopnia żerowania ryb w łowisku.
Po pierwszych dwóch etapach wybraliśmy jako bazę zanętę płoć, a wiemy, że jest to zanęta drobna, raczej mało sycąca. Mamy środek sezonu, a w łowisku występują duże plocie. Zanętę płoć należałoby w takim przypadku wzbogacić o grubsze frakcje np. poprzez dodatek dość treściwej zanęty jezioro.
4. Dostosowanie pracy zanęty do łowiska.
Na tym etapie poprzez dobór innej zanęty możemy osłabić pracę zanęty lub ją poprawić.
Jako, że nasza mieszanka posiada odpowiednią pracę do połowu płoci nie musimy nic zmieniać.
Podsumowując wybraliśmy mieszankę na średnie i duże płocie składającą się z 50% zanęty Płoć i 50% zanęty Jezioro. Jest to mieszanka średnio sycąca o średniej granulacji, dobrze pracująca, mało klejąca.
W tym momencie możemy stwierdzić, że mamy TYLKO prawidłowy skład zanęty dobrany do łowiska. Nieporównywalnie większe znaczenie od składu zanęty ma jej nawilżenie i nadanie konsystencji gliną.
Nawilżenie zanęty decyduje o:
-Szybkości wymywania.
-Sposobu zachowania się w łowisku.
-Głębokości pracy w łowisku.
Istotność nawilżania zanęty oraz łączenia z różnymi glinami tak naprawdę decyduje o skuteczności wybranej przez nas zanęty i na tym skupimy się w trzeciej części artykułu.
Pozdrawiam
Umieszczone dzięki
www.lowisko.net
matiloch
Wysłany: Wto 23:13, 29 Mar 2011
Temat postu: Zanęty zawodnicze Platinum
Zanęty z serii Platinum to najwyzsza półka wśród zanęt zawodniczych dostępnych na rynku. Jednocześnie podkreslić należy fakt, iż są to zanęty niezwykle specyficzne i należy umiejętnie je dobierać i nawilżać. Artykuł ten ma na celu szczegółowe omówienie poszczególnych zanęt tak, by zrozumieć istotę ich stosowania.
Karp Platinum
Najgrubsza zanęta z serii, jasno żółta, dość ciężka z grubym pieczywem fluo, bogata w proteiny, bardzo sycąca. Zawiera same słodkie składniki. Mocno nawilżona silnie klei, przez co jest idealna na duże jazie, klenie, leszcze i płocie w rzekach w pełni sezonu. Mniej nawilżona nadaje się na karpie żyjące w wodzie stojącej.
Grand Prix Platinum
Najdrobniejsza zanęta z całej serii, brązowa, o zapachu wanilii. Mało sycąca, zawiera dużo składników przyśpieszających trawienie, oraz niewielką ilość składników pracujących (konopie, len, sezam). Stworzona do stosowania w wodach stojących i wolno płynących na małe i średnie ryby (płoć, leszcz, krąp). Mocno nawilżona utrzymuje się przy dnie, a niedomoczona tworzy w wodzie słup. Zanętę tą rzadko używa się samą, najczęściej łączy się ją z płocią platinum, płocią black platinum.
Płoć Black Platinum
Najmniej sycąca mieszanka o czarnej barwie, słona z dużą ilością składników przyspieszających trawienie oraz składników pracujących o zapachu korzennym. Stosuje się do połowu płoci w wodach stojących w chłodnych porach roku oraz na łowiskach o ubogim rybostanie. Bardzo dobre rezultaty osiąga się łącząc ja z płocią platinum lub z grand pix platinum.
Płoć Platinum
Najskuteczniejsza zanęta z serii na płocie. Sprawdzona wielokrotnie na zawodach i trudnych łowiskach. Zapach jaki został użyty do tej zanęty to kompozycja wielu naturalnych ziół. Zawiera dobrze wyprażone pieczywo oraz wysokiej jakości składniki przyspieszające trawienie oraz spore ilości składników pracujących. Kompozycja ta, to silny koncentrat i nienależny go używać nigdy samego. Udane połączenia: z Jeziorem Platinum lub Grand Prix. Jeśli chcemy łowić płocie w rzece to śmiało można użyć tej zanęty, ale ze względu na duże ilości pracujących składników należy ją połączyć z rzeką platinum w stosunku 2:1.
Kanał Platinum
Brązowa zanęta o zapachu i smaku czekolady, średnioziarnista o mniejszej zawartości składników pracujących. Przygotowana do połowów średniej wielkości ryb, w wodach stojących i wolno płynących. Nadaje się do łączenia ze wszystkimi zanętami ukierunkowanymi na dane gatunki ryb.
Jezioro Platinum
Słodko-słona zanęta o waniliowym zapachu, średnia granulacja, umiarkowanie sycąca z dużą ilością konopi, siemia lnianego. Do stosowania w wodach stojących. Może być używana samodzielnie w łowiskach o mieszanym rybostanie, jak również łączona z takimi zanętami jak płoć lub leszcz.
Płoć Duża
Najgrubsza z zanęt płociowych o zapachu kolendry przełamanej wanilią ze średnią ilością składników pracujących. Lekko słonawa o brązowym kolorze. Nadaje się do samodzielnego nęcenia w wodach stojących, można też ją połączyć z jeziorem lub kanałem. Na rzeczne płocie zanetę należy połączyć z rzeką platinum lub jaziem kleniem. Oprócz płoci wabi też większe krąpie i średnie leszcze.
Płoć, krąp leszcz Platinum
Uniwersalna mieszanka na wszystkie ryby karpiowate średniej i dużej wielkości. Zapach to kolendra, lekko pracująca ze słodkimi składnikami średnio sycącymi, zawiera drobne, żółte i czerwone pieczywo fluo lubiane przez średnie i duże leszcze. Nadaje się na wszystkie rodzaje wód z tym, że na rzeki ze względu na zawartość konopi w zanęcie trzeba ją połączyć z bardziej klejącymi zanętami np. rzeka platinum , jaż kleń.
Jaź kleń
Bardzo nietypowa zanęta nadaje się na duże uciągi. Ciężka, mocno klejąca, średnio sycąca z dużą ilością drobnego pieczywa fluo o zapachu wanilii przełamanej karmelem. Po namoczeniu staje się mocno twarda, po wrzuceniu do wody bardzo długo się wymywa utrzymując przy tym długo ryby w łowisku. Polecana na wszystkie ryby lubiące silny nurt (klenie, jazie, brzany, certy, świnki i duże płocie).
Leszcz Platinum
Najbogatsza zanęta tej serii. Nigdy nie używa się jej samej. Mocno skondensowany smak, zawartość słodkich i sycących składników (duże ilości soi i copro melassy) mogą spowodować, że ryby szybko się nasycą. Udane połączenia tej zanęty to te z rzeką lub jeziorem zarówno serii platinum jak i extreme. Nie zawiera składników pracujących. Pomimo drobnej granulacji wabi duże leszcze.
Rzeka Platinum
Uniwersalna mieszanka do nęcenia w rzekach o miodowym zapachu, bez pracujących składników z dużą ilością copro mellasy i grillowanych orzechów oraz kolorowego pieczywa. Można ją łączyć ze wszystkimi zanętami serii platinum jak i extreme ukierunkowanymi na dane gatunki ryb. Sprawdzone wielokrotnie połączenie to leszcz platinum + rzeka platinum i rzeka platinum + płoć rzeka extreme.
Powyższe opisy i zdjęcia przybliżają nam omawiane zanęty. Jednakże należy je jeszcze odpowiednio dobrać tak, by stworzyć mieszankę, która zwabi nam ryby, utrzyma ale nie nasyci.
Dobierając zanętę na dane łowisko nalezy rozważyć takie aspekty jak:
Ilość treściwych składników,
Grubość frakcji,
Ilość pracujących składników,
Kleistość i ciężar zanęty.
W drugiej części artykułu opiszemy o czym poszczególne te czynniki decydują oraz o niebagatelnym znaczeniu nawilżenia zanęty w kontekście jej zachowania w wodzie i wabienia ryb. Ostatnia trzecia część poświęcona zostanie roli poszczególnych glin w połączeniu z określonymi zanętami serii Platinum.
Cały artykuł ma na celu pomoc w zrozumieniu istoty podejmowania właściwych decyzji przy doborze i przygotowaniu zanęt na zawody wędkarskie, co zdecydowanie nie jest prostym zagadnieniem.
Umieszczone dzięki
www.lowisko.net
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by
Sopel stylerbb.net
&
programosy.pl
Regulamin